Nuo 2020 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigaliojo naujas Juridinių asmenų nemokumo įstatymas, apimantis tiek įmonių bankroto, tiek įmonių restruktūrizavimo procesų reglamentavimą.
Naujas nemokumo reglamentavimas įnešė daug naujovių, todėl tiek kreditoriams, tiek nemokioms įmonėms kyla daug neaiškumų: kas yra nemokumas, kada skelbiamas įmonės bankrotas, o kada keliama restruktūrizavimo byla, kas yra finansinė pagalba skolininkui, kiek kainuoja įmonės bankrotas ir daugelis kitų klausimų.
Svarbiausias pakeitimas – tai įstatyme atsiradusi nauja nemokumo sąvoka. Nuo šiol įmonės nemokumas – juridinio asmens būsena, kai juridinis asmuo laiku negali vykdyti turtinių prievolių arba juridinio asmens įsipareigojimai viršija jo turto vertę. Taigi nebelieka skolininko pradelstų įsipareigojimų viršijimo 1/2 į įmonės balansą įrašyto turto vertės.
Nuo šiol kiekvienas įmonės kreditorius turi teisę inicijuoti nemokumo bylą savo skolininkui, tai reiškia, kad kreditorius turi teisę inicijuoti ir restruktūrizavimo bylą ir net pasiūlyti savo bankroto administratoriaus kandidatūrą.
Vis dėlto reikėtų įsidėmėti svarbią naujovę, kad prieš kreipiantis į teismą dėl nemokumo bylos iškėlimo skolininkui, būtina skolininkui pateikti siūlymą sudaryti susitarimą dėl pagalbos ar priimti sprendimą bankroto procesą vykdyti ne teismo tvarka. Atitinkamai nauju reglamentavimu buvo sumažintas ir terminas, prieš kiek laiko reikia įspėti skolininką apie savo ketinimą inicijuoti jam bankroto bylą. Prievolei įvykdyti, susitarimui dėl pagalbos sudaryti arba sprendimui bankroto procesą vykdyti ne teismo tvarka priimti nustatomas ne trumpesnis kaip 15 dienų ir ne ilgesnis kaip 30 dienų terminas nuo pranešimo įteikimo juridiniam asmeniui dienos.
Pasiūlymo dėl susitarimo sudarymo pateikimas yra būtinas prieš kreipiantis į teismą dėl nemokumo bylos iškėlimo. Tokiu būdu juridiniam asmeniui ir jo kreditoriams yra sukuriamos prielaidos pasiekti susitarimą, kuris taptų savotišku gelbėjimosi ratu nemokiam juridiniam asmeniui.
Taip pat įvedama kreditorių reikalavimų tenkino eilės pakeitimų – nuo šiol bankroto procese lieka tik dvi kreditorių tenkinimo eilės:
- pirmąja eile bus tenkinami kreditorių, suteikusių įkeitimu ir (ar) hipoteka neužtikrintą naują ir (ar) tarpinį finansavimą, reikalavimai, kilę juridiniam asmeniui negrąžinus paskolų sutartyse nustatytais terminais; su darbo santykiais susiję darbuotojų reikalavimai;
- reikalavimai dėl valstybinio socialinio draudimo, privalomojo sveikatos draudimo įmokų ir įmokų į Garantinį fondą ir Ilgalaikio darbo išmokų fondą;
- reikalavimai dėl neįvykdytų prievolių iš bankroto metu vykdytos ūkinės komercinės veiklos, o antrąja eile bus tenkinami visi likusieji kreditorių reikalavimai.
Negana to, su visais kreditoriais ir bankroto administratoriumi bus atsiskaitoma tik patvirtinus galutinę bankroto ataskaitą.
Taigi, priimtas naujas Juridinių asmenų nemokumo įstatymas numato reikšmingų pakitimų įmonių restruktūrizavimo ir bankroto procesuose. Skirtingai nei anksčiau galioję Įmonių bankroto įstatymas ir Įmonių restruktūrizavimo įstatymas, Juridinių asmenų nemokumo įstatymas išplėtė kreditorių teises ir sudaro prielaidas kreditoriams aktyviau dalyvauti nemokumo procese.
Nemokumo reglamentavimas iš esmės buvo pakeistas, todėl tam, kad kreditorius galėtų tinkamai įgyvendinti savo teises nemokumo procese ir galėtų maksimaliai pasinaudoti Juridinių asmenų nemokumo įstatyme įtvirtintais įrankiais, mūsų įmonė atstovauja ir gina kreditorių teises įmonių bankroto procesuose, restruktūrizavimo bylose ir fizinio asmens bankroto procedūrose.