Darbdavio atstovavimas

Pagal Lietuvoje galiojantį Darbo kodeksą, kiekvienas darbdavys turi itin daug pareigų, kurių privalu laikytis. Tam, kad nepasimestumėte ir tinkamai įgyvendintumėte savo pareigas bei efektyviai pasinaudotumėte numatytomis teisėmis Jums reikalingi darbo teisės advokatai ar teisininkai.

Darbo sutarties sudarymas ir nutraukimas

Pirmiausia, kiekvienas darbdavys turi gerai išmanyti darbuotojų įdarbinimo galimybes pagal skirtingas darbo sutartis. Naujasis Darbo kodeksas numato įvairius darbuotojo įdarbinimo dokumentus:

  • neterminuota darbo sutartis,
  • terminuota darbo sutartis,
  • projektinė darbo sutartis,
  • sezoninio darbo darbo sutartis ir kitos darbo sutarties rūšys.

Prieš įdarbinant darbuotoją, būtina aptarti ir nekonkuravimo sutarties sudarymo galimybę, taip pat reikėtų nepamiršti ir konfidencialumo sutarties. Primintina, kad naujasis Darbo kodeksas panaikino visiškos materialinės atsakomybės sutartis ir nuo šiol darbuotojų materialinė atsakomybė yra reglamentuojama tik Darbo kodekse.

Su naujais darbuotojais sudarant darbo sutartis, patartina nepamiršti į darbo sutarties nuostatas įtraukti bandomojo laikotarpio. Siekiant patikrinti, ar darbuotojas tinka sulygtam darbui, taip pat ar sulygtas darbas tinka darbuotojui, sudarydamos darbo sutartį darbo sutarties šalys gali sulygti dėl išbandymo. Tokiu atveju bet kuri darbo sutarties šalis turi teisę įspėjus prieš tris darbo dienas nutraukti darbo sutartį. Taikomas papildomas reikalavimas darbdaviui, norinčiam pasinaudoti išbandymo teise – darbdavys turi raštu įspėti darbuotoją apie tai, kad išbandymo rezultatai yra nepatenkinami. Darbdavys privalo argumentuotai konstatuoti, kad darbo rezultatai yra nepatenkinimai. Formaliai atlikęs šią pareigą, t. y. raštu nenurodęs realių priežasčių, kodėl darbuotojas neišlaikė bandomojo laikotarpio, darbdavys rizikuoja būti įtrauktas į darbo ginčą.

Pažymėtina, kad nors Darbo kodekse yra pakankamai detaliai reglamentuotas darbo sutarties nutraukimas, tačiau praktikoje vis dar kyla nemažai problemų. Primintina, kad darbo sutartis pasibaigia šiais pagrindais:

  • nutraukus darbo sutartį šalių susitarimu;
  • nutraukus darbo sutartį vienos iš šalių iniciatyva;
  • nutraukus darbo sutartį darbdavio valia;
  • nutraukus darbo sutartį nesant šalių valios;
  • mirus darbo sutarties šaliai – fiziniam asmeniui;
  • Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka, kai neįmanoma nustatyti darbdavio – fizinio asmens ar darbdavio atstovų buvimo vietos.

Bet kuri darbo sutarties šalis gali pasiūlyti kitai darbo sutarties šaliai nutraukti darbo sutartį. Pasiūlymas nutraukti darbo sutartį turi būti pateiktas raštu. Jame turi būti išdėstytos darbo sutarties nutraukimo sąlygos (nuo kada pasibaigia darbo santykiai, koks yra kompensacijos dydis, kokia nepanaudotų atostogų suteikimo tvarka, atsiskaitymo tvarka ir kita). Jeigu kita darbo sutarties šalis sutinka su pasiūlymu, ji sutikimą išreiškia raštu. Jeigu darbo sutarties šalis per penkias darbo dienas neatsako į pasiūlymą, laikoma, kad pasiūlymas nutraukti darbo sutartį atmestas. Sudarytas susitarimas dėl darbo sutarties nutraukimo ar darbo sutarties šalies raštu išreikštas sutikimas su pasiūlymu nutraukti darbo sutartį pabaigia darbo sutartį juose nurodytomis sąlygomis ir darbdavys ne vėliau kaip paskutinę darbo dieną privalo įforminti darbo sutarties pasibaigimą.

  • Darbdavys turi teisę nutraukti neterminuotą arba terminuotą darbo sutartį prieš terminą dėl šių priežasčių:
  • darbuotojo atliekama darbo funkcija darbdaviui tampa pertekline dėl darbo organizavimo pakeitimų ar kitų priežasčių, susijusių su darbdavio veikla;
  • darbuotojas nepasiekia sutartų darbo rezultatų pagal numatytą rezultatų gerinimo planą;
  • darbuotojas atsisako dirbti pakeistomis būtinosiomis ar papildomomis darbo sutarties sąlygomis arba keisti darbo laiko režimo rūšį ar darbo vietovę;
  • darbuotojas nesutinka su darbo santykių tęstinumu verslo ar jo dalies perdavimo atveju;
  • teismas ar darbdavio organas priima sprendimą, dėl kurio pasibaigia darbdavys.

Darbo organizavimo pakeitimai ar kitos priežastys, susijusios su darbdavio veikla, gali būti priežastis nutraukti darbo sutartį tik tuo atveju, kai jie yra realūs ir lemia konkretaus darbuotojo ar jų grupės atliekamos darbo funkcijos ar darbo funkcijų nereikalingumą.

Darbuotojo darbo rezultatai gali būti priežastis nutraukti darbo sutartį, jeigu darbuotojui raštu buvo nurodyti jo darbo trūkumai ir nepasiekti asmeniniai rezultatai ir buvo bendrai sudarytas rezultatų gerinimo planas, apimantis laikotarpį, ne trumpesnį negu du mėnesiai, ir šio plano vykdymo rezultatai nepatenkinami.

Darbo sutartis nutraukiama įspėjus darbuotoją prieš vieną mėnesį, o jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienus metus, – prieš dvi savaites. Šie įspėjimo terminai dvigubinami darbuotojams, kuriems iki senatvės pensijos amžiaus likę mažiau kaip penkeri metai, ir trigubinami darbuotojams, kurie augina vaiką iki keturiolikos metų, ir darbuotojams, kurie augina neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų, taip pat nėščioms darbuotojoms, neįgaliems darbuotojams ir darbuotojams, kuriems iki senatvės pensijos amžiaus liko mažiau kaip dveji metai.

Atleidžiamam darbuotojui turi būti išmokėta dviejų jo vidutinių darbo užmokesčių dydžio išeitinė išmoka, o jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienus metus, – pusės jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka. Atleidžiamam darbuotojui įstatymo nustatyta tvarka papildomai išmokama ilgalaikio darbo išmoka, atsižvelgiant į to darbuotojo nepertraukiamą darbo stažą toje darbovietėje.

Primintina, kad darbo ginčai yra viena opiausių darbdavio problemų. Darbo ginčai pirmiausia sprendžiami darbo ginčų komisijoje. Mes galime pasiūlyti Jums darbdavio atstovavimo paslaugas tiek sudarant darbo sutartį, tiek keičiant darbo sąlygas, tiek nutraukiant darbo sutartį ar sprendžiant darbo ginčą darbo ginčų komisijoje. Mūsų įmonė gali parengti darbo sutarties pasibaigimo įforminimo dokumentus, įspėjimus, pranešimus ir kitus Jums, kaip darbdaviui reikalingus dokumentus. Taip pat kviečiame tiesiog pasikonsultuoti darbo teisės klausimais.

Teisinės paslaugos