Prašymų ir kt. dokumentų teisminiuose procesuose rengimas

Lietuvos Respublikos Konstitucija garantuoja, kad kiekvienas suinteresuotas asmuo turi teisę įstatymų nustatyta tvarka kreiptis į teismą, kad būtų apginta pažeista ar ginčijama jo teisė arba įstatymų saugomas interesas.

Mūsų specialistai rengia įvairius procesinius dokumentus. Praktikoje reikėtų išskirti kelis skirtingus procesus:

  • civilinis procesas – skirtas civiliniams teisiniams santykiams ir vykdomas pagal Civilinio proceso kodekso normas;
  • administracinis procesas – skirtas ginčams tarp asmenų ir viešojo administravimo subjektų, kuris vykdomas pagal Administracinių bylų teisenos įstatymą;
  • baudžiamasis procesas – skirtas nagrinėti nusikalstamas veikas ir vykdomas pagal Baudžiamojo proceso kodekso nustatytas taisykles.

Civilinėje byloje dalyvaujančių byloje asmenų procesiniai dokumentai – tai šių asmenų ieškiniai, priešieškiniai, atsiliepimai į ieškinius ar priešieškinius, dublikai (ieškovo atsiliepimai į atsakovo pareikštą atsiliepimą), triplikai (atsakovo atsiliepimai į dubliką), atskirieji, apeliaciniai ir kasaciniai skundai bei atsiliepimai į juos ir kiti dokumentai, kuriuose rašytinio proceso metu pareikšti jų prašymai, reikalavimai, atsikirtimai ar paaiškinimai.

Administracinėje byloje dalyvaujančių byloje asmenų procesiniai dokumentai – tai skundai, prašymai ir pareiškimai.

Ieškiniai ir atsiliepimai į ieškinius

Ieškinys – tai pažeistos arba ginčijamos subjektinės teisės gynimo priemonė. Remiantis Civilinio proceso kodeksu, ieškinyje privaloma nurodyti ieškinio sumą, aplinkybes, kuriomis ieškovas grindžia savo reikalavimą (faktinis ieškinio pagrindas), įrodymus, kurie patvirtina ieškovo išdėstytas aplinkybes, liudytojų gyvenamosios vietos ir kitokių įrodymų buvimo vietą, ieškovo reikalavimą (ieškinio dalykas), ieškovo nuomonę dėl sprendimo už akių priėmimo, jeigu byloje nebus pateiktas atsiliepimas į pareikštą ieškinį arba parengiamasis procesinis dokumentas, informaciją, ar byla bus vedama per advokatą, ieškovo nuomonę dėl galimybės byloje sudaryti taiką. Prie ieškinio turi būti pridėti dokumentai ir kiti įrodymai, kuriais ieškovas grindžia savo reikalavimus, taip pat duomenys, kad žyminis mokestis sumokėtas, bei prašymai dėl įrodymų, kurių ieškovas pateikti negali, išreikalavimo, nurodant priežastis, kodėl negalima pateikti šių įrodymų.

Priėmęs ieškinį, teismas nutartimi nustato terminą atsakovui atsiliepimui į ieškinį pateikti ir išsiunčia ieškinį su visais priedais atsakovui.

Atsiliepimas į ieškinį – procesinis dokumentas, kuriame atsakovas išdėsto savo nuomonę, dėl jam pareikšto ieškinio. Tai procesinė priemonė atsakovui pareikšti savo atsikirtimus į ieškinį. Kartu su ieškinio nuorašu teismas atsakovui ir tretiesiems asmenims nusiunčia pranešimą dėl atsiliepimų į pareikštą ieškinį pateikimo teismui. Pranešime teismas nustato ne trumpesnį kaip keturiolikos, bet ir ne ilgesnį kaip trisdešimties dienų terminą atsiliepimams pareikšti, nurodo atsiliepimų nepateikimo pasekmes bei atsakovo pareigą pateikti atsiliepimą į ieškinį. Išimtiniais atvejais teismas, atsižvelgdamas į atsakovo ar trečiojo asmens prašymą ir bylos sudėtingumą, gali šį terminą pratęsti iki šešiasdešimties dienų. Šioje dalyje nurodyti terminai skaičiuojami nuo atitinkamo pranešimo įteikimo dienos. Atsiliepimai į pareikštą ieškinį turi atitikti procesiniams dokumentams keliamus turinio reikalavimus. Atsiliepimuose į pareikštą ieškinį atsakovas ar tretieji asmenys turi nurodyti, ar sutinkama su pareikštu ieškiniu, jeigu nesutinka, tai reikia nurodyti nesutikimo motyvus, taip pat reikia nurodyti ir pateikti įrodymus, kuriais yra grindžiami nesutikimo motyvai. Atsiliepime taip pat reikia nurodyti atsakovo nuomonę dėl sprendimo už akių priėmimo, jeigu ieškovas nepateiks paruošiamųjų procesinių dokumentų ar neatvyks į teismo posėdį, ir informaciją, ar byla bus vedama per advokatą. Jeigu atsakovas be pateisinamos priežasties per nustatytą terminą nepateikia atsiliepimo į ieškinį, teismas turi teisę, jei yra ieškovo prašymas, priimti sprendimą už akių.

Jeigu abi proceso šalis atstovauja profesionalūs teisininkai, tuomet teismui gavus atsakovo atsiliepimą bylos nagrinėjimui toliau ruošiamasi dokumentinio proceso tvarka, t. y. teismas nustato terminą ieškovui pateikti dubliką, o gavus ieškovo dubliką – terminą atsakovui pateikti tripliką.

Kas yra dublikas ir triplikas?

Dublikas – ieškovo atsiliepimas į atsakovo pareikštą atsiliepimą į ieškinį, o triplikas – atsakovo atsiliepimas į dubliką. Jeigu šalys nėra atstovaujamos profesionalių teisininkų, tokiu būdu pasiruošimas bylos nagrinėjimui negali vykti dokumentinio proceso tvarka ir teismas skiria parengiamąjį posėdį.

Teisinės paslaugos