Mūsų įmonės specialistai turi ilgametę patirtį statybos rangos teisės srityje. Turime patirties atstovaujant visus statybų proceso dalyvius, todėl kiekvieno kliento individualų atvejį matome įvairiais rakursais, pavyzdžiui, iš užsakovo, rangovo, projektuotojo perspektyvos. Atitinkamai galime pasiūlyti statybų rangos, projektavimo sutarties, techninės priežiūros sutarties sutarčių rengimo paslaugas Jums.
Statybos rangos, subrangos sutarčių rengimas
Statybų rangos sutartis
Prieš sudarydami statybų rangos sutartį, statybų proceso dalyviai (užsakovas ir generalinis rangovas) turėtų apsispręsti, kokia sutarties forma ir koks darbo principas šalims yra priimtiniausias. Praktikoje vienodai dažnai renkamasi dirbti tiek pagal standartinę sutarties formą, pavyzdžiui FIDIC, tiek pagal individualiai parengtą statybų rangos sutartį. Nėra vienareikšmiško atsakymo, kokią sutarties formą geriau rinktis, kadangi tai priklauso nuo statybos objekto, statybos darbų pobūdžio ir šalių įprastos dalykinės praktikos. Rangovui, nepratusiam ir neturinčiam patirties dirbti pagal FIDIC, didelio projekto atžvilgiu tai gali būti nemenkas iššūkis. Taigi rekomenduojame prieš sudarant statybų sutarties sutartį, būtinai pasikonsultuoti su profesionalais. Tokia mūsų rekomendacija galioja net ir viešųjų pirkimų atvejais, kai yra iš anksto parengtas sutarties projektas ir šalys iš esmės negali derėtis dėl sutarties sąlygų. Net ir tokiu atveju, potencialus rangovas turėtų įsigilinti į užsakovo parengtą sutarties projektą ir pateikti užsakovui tikslinius klausimus, kurie padėtų iš anksto nustatyti tikrąją šalių valią bei užkirstų kelią netinkamam sutarties nuostatų aiškinimui ateityje.
Mūsų specialistų nuomone, pirmas raktas į sėkmingą statybų procesą yra tinkamas statybų rangos sutarties sudarymas. Praktikoje esame pastebėję, kad statybos rangos sutartyje svarbu tinkamai ir aiškiai aptarti darbų apimtį, kaip bus sprendžiamas nenumatytų darbų klausimas, iškylančių klausimų sprendimo procedūras (pvz., reguliarūs gamybiniai susirinkimai statybvietėje), statybvietės perdavimo terminus ir tvarką, darbų fronto priėmimo – perdavimo tvarką, darbų grafiką, galimybę pasitelkti subrangovus, darbų kainą ir jos mokėjimo tvarką, darbų perdavimo – priėmimo perdavimo procedūrą (perdavimas etapais ar viso darbų rezultato perdavimas galutiniu priėmimo – perdavimo aktu), darbų trūkumų ištaisymo tvarką, šalių atsakomybę už sutartimi prisiimtų įsipareigojimų nevykdymą, prievolių vykdymo užtikrinimo priemones, įsipareigojimus apdrausti atsakomybę ir objektą, rizikų pasiskirstymo taisykles, šalių atstovus ir jų įgaliojimus, ginčų nagrinėjimo tvarką. Šalys taip pat turėtų atsiminti, kad sutartyje neaptarti klausimai yra reguliuojami Civilinio kodekso nuostatų ir kitų teisės aktų.
Statybų rangovas
Rangovo atsakomybės ribos reguliuojamos keliais aspektais: pirmiausia, rangovo santykiai su užsakovu ir subrangovais bei atsakomybė sureguliuojami sutartimis. Tuo atveju, jeigu sutartis nereguliuoja statybos dalyvių elgesio, vadovaujamasi teisės aktais. Statybos rangos santykiuose atsakomybės ribos ir pasireiškimas priklauso nuo rizikos pobūdžio. Statybos rangovui kylančias rizikas sąlygiškai galima skirstyti į dvi rūšis: nuo rangovo priklausančias rizikas (įsipareigojimų vykdymo vėlavimas, rezultatų nepasiekimas, statybos darbų trūkumai, rangovo rengto projekto trūkumai, rangovo darbuotojų padaryta žala statiniui, užsakovo ir trečiųjų asmenų turtui, nenumatytos aplinkybės) ir nuo rangovo nepriklausančias rizikas (pasekmės, atsiradusios dėl užsakovo pateikto projekto trūkumų, užsakovo atliktų pažeidimų (nemokėjimas, sprendimo nepateikimas, kt.), užsakovo pakeitimų, kitų rangovų kliudymo, užsakovo darbuotojų padarytos žalos statiniui ir rangovo turtui, nenugalimos jėgos aplinkybių).
Dėl šios priežasties, itin svarbus tinkamas ir profesionalus rangos sutarties parengimas, t. y. kad iš anksto būtų nustatytos tinkamos priemonės rizikoms suvaldyti ir neigiamų pasekmių poveikiui sumažinti. Siekiant panaikinti ar bent maksimaliai sumažinti galimą statybos rangovo atsakomybės pasireiškimo riziką, rekomenduotina statybos dalyviams aiškiai ir nedviprasmiškai statybos rangos sutartyje apibrėžti ir detalizuoti statybos užsakovo pareigą vykdyti statinio statybos techninę priežiūrą. Tokiu būdu, kilus ginčui, būtų galima išvengti visos atsakomybės primetimo vien tik statybos rangovui ar ydingo jos paskirstymo tarp šalių, pasinaudojant teisės aktų nevienodu aiškinimu.
Statybų užsakovas
Savo veikloje atstovaujame ir užsakovus, todėl iš praktikos užsakovams rekomenduotume statybų rangos sutartyse aptarti šias rizikų mažinimo priemones. Visų pirma statybų rangos sutartyje turėtų būti numatytas tinkamas, subalansuotas ir aiškus rangovo ir užsakovo teisių ir pareigų nustatymas, taip pat tinkamas prievolių įvykdymo užtikrinimo priemonių (pvz. garantijos ir (ar) laidavimo, laidavimo draudimo, netesybų (baudos, delspinigių, baudinių palūkanų), turto įkeitimo / hipotekos, vekselio) naudojimas. Kitas svarbus momentas, kuris turėtų būti iš anksto aiškiai aptartas sutartyje tai užsakovo mokamo avanso naudojimas ir sąlyginio deponavimo sąskaitos. Šalys turėtų aiškiai numatyti, ar užsakovo mokamas avansas yra tikslinis ir kokia jo mokėjimo tvarka. Taip pat šalys turėtų sutartyje aiškiai aptarti sulaikymo sumą ir sąlygas, kuomet užsakovas gali deponuoti atitinkamas sumas iš rangovui mokamos kainos.
Praktikoje dažniausiai problemų statybų rangos proceso šalims kyla būtent atliekant atliktų darbų aktavimą. Įprastai šalys sudaro tarpininius atliktų darbų priėmimo – perdavimo aktus, t. y. rangos atlieka statybų darbus etapais ir etapais juos perduoda užsakovui. Taigi statybų rangos sutartyje būtina detaliai aptarti atliktų darbų priėmimą ir perdavimą, įskaitant ir darbų rezultato atsitiktinio žuvimo riziką, garantinių terminų pradžios momentą ir kitus klausimus.