Statybų procese svarbiausi proceso dalyviai yra užsakovas, generalinis rangovas ir subrangovai. Rangovas yra laikomas savo srities profesionalu, todėl jam taikomi aukštesni protingumo, rūpestingumo, atsakingumo ir sąžiningumo standartai.
Pagrindinė užsakovo pareiga – tinkamai ir laiku sumokėti rangovui sutartą statybos darbų kainą. Pagrindinis statybos rangovo įsipareigojimas užsakovo atžvilgiu – tinkamai ir laiku atlikti statybos rangos ir kitus statybos rangos sutartyje nurodytus darbus ir veiksmus. Šis ir kiti statybos rangovo įsipareigojimai įtvirtinami statybos rangos sutartyse. Remiantis Civilinio kodekso nuostatomis, užsakovas turi teisę kontroliuoti ir prižiūrėti atliekamų statybos darbų eigą ir kokybę, statybos darbų grafiko laikymąsi, rangovo tiekiamų medžiagų kokybę, užsakovo perduodamų medžiagų naudojimą. Tuo tarpu Statybos įstatymas įtvirtina, kad užsakovas privalo organizuoti ir atlikti statinio statybos techninę priežiūrą: skirti statybos techninį prižiūrėtoją kontroliuoti, ar rangovo atliekami darbai bei jų rezultatas atitinka imperatyvias technines normas bei minimalius įstatymų nustatytus kokybės reikalavimus. Techninis prižiūrėtojas privalo tikrinti atliktų statybos darbų kokybę ir informuoti statytoją (užsakovą) apie tuos darbus, kurie neatitinka statinio normatyvinės kokybės reikalavimų, ir reikalauti, kad trūkumai būtų pašalinti.
Teisiniame reglamentavime yra įtvirtinti keli užsakovo pažeistų teisių gynybos būdai:
- reikalauti iš rangovo neatlygintinai pašalinti trūkumus per protingą terminą;
- atitinkamai sumažinti darbų kainą;
- ar reikalauti atlyginti trūkumų šalinimo išlaidas, jeigu užsakovas pašalino trūkumus savo sąskaita ir tokia jo teisė pašalinti trūkumus buvo numatyta rangos sutartyje.
Rangovas prieš užsakovą taip pat atsako ir po statybos darbų užbaigimo. Rangovas atsako kartu su projektuotoju ir statybos techniniu prižiūrėtoju už defektus, nustatytus per garantinį terminą, jeigu jie neįrodo, kad defektai atsirado dėl objekto ar jo dalių normalaus susidėvėjimo, jo netinkamo naudojimo ar užsakovo arba jo pasamdytų asmenų netinkamai atlikto remonto arba dėl užsakovo ar jo pasamdytų asmenų kitokių kaltų veiksmų. Svarbu pažymėti, kad nustačius defektus po statybos darbų atlikimo, teisme reikalavimus galima pareikšti ne vėliau kaip per vienerius metus, t. y. taikoma vienerių metų ieškinio senatis. Taip pat svarbu pažymėti, kad išaiškėjus defektams, rangovo kaltė yra preziumuojama ir rangovas turi įrodyti, kad nustatyti defektai garantiniu laikotarpiu atsirado ne dėl jo kaltės. Dar vienas svarbus aspektas yra subrangovų atsakomybė. Tai reiškia, kad net jeigu generalinis rangovas perduoda visas savo teises ir įsipareigojimus subrangovui, generalinis rangovas vis tiek išlieka atsakingas pilna apimtimi prieš užsakovą. Generaliniam rangovui išlieka atsakomybė prieš užsakovą ir kitus asmenis visą statybos laiką nepriklausomai nuo subrangos sutartimi subrangovui suteiktų teisių ir pareigų apimties.