Viešieji pirkimai, tai perkančiųjų organizacijų (valstybės ar savivaldybių įstaigų bei įmonių) atliekami prekių, paslaugų ar darbų pirkimai, kurių tikslas – sudaryti viešojo pirkimo sutartį. Detaliai šią tvarką nustato Viešųjų pirkimų įstatymas bei su jo įgyvendinimu susiję kiti teisės aktai.
UAB LEXIN auditas teikia savo paslaugas tiek perkančioms organizacijoms, tiek tiekėjams (dalyviams) norintiems dalyvauti viešuosiuose pirkimuose:
Tiekėjams:
- Rengiame ir teikiame tiekėjų pasiūlymus;
- Konsultuojame dėl viešųjų pirkimų konkursų sąlygų;
- Rengiame oficialius raštus perkančiosioms organizacijoms;
- Konsultuojame rengiant pretenzijas;
- Konsultuojame rengiant pasiūlymus;
- Konsultuojame klausimais susijusiais su pirkimų sutartimis;
- Konsultuojame kitais viešųjų pirkimų
Perkančiosioms organizacijoms:
- Konsultuojame pirkimų verčių skaičiavimo klausimais;
- Parenkame pirkimo būdą;
- Sudarome ir tiksliname viešųjų pirkimų planą;
- Rengiame viešųjų pirkimų dokumentus (pirkimo skelbimus, pirkimo sąlygas, ataskaitas, protokolus, raštus);
- Konsultuojame dėl pirkimo dokumentų atitikimo teisės aktams;
- Nagrinėjame tiekėjų pareikštas pretenzijas, klausimus ir rengiame atsakymus;
- Konsultuojame dėl tiekėjų pateiktų pasiūlymų vertinimo;
- Konsultuojame rengiant viešųjų pirkimo sutarčių projektus;
- Konsultuojame kitais viešųjų pirkimų
Viešųjų pirkimų konkursų procedūras apima tam tikri Lietuvos Respublikos Viešųjų pirkimų įstatyme netiesiogiai išskiriami šių procedūrų pagrindiniai etapai:
- Perkamų darbų, prekių ar paslaugų techninės specifikacijos rengimas.
- Pirkimo dokumentų rengimas.
- Pirkimo procedūrų vykdymas iki pasiūlymų pateikimo termino pabaigos.
- Tiekėjų pateiktų pasiūlymų vertinimas ir laimėtojo nustatymas.
- Viešojo pirkimo konkurso procedūrų užbaigimas.
Po viešojo pirkimo laimėtojo nustatymo privaloma (išskyrus mažos vertės pirkimus) parengti viešojo pirkimo procedūrų ataskaitą, o sudarius viešojo pirkimo sutartį yra privaloma paskelbti informaciją apie sudarytą sutartį, pačią sutartį ir laimėtojo pasiūlymą.
Vykdant viešųjų pirkimų procedūras jų vykdymo metu tiekėjai turi teisę reikšti pretenzijas perkančiajai organizacijai Viešųjų pirkimų įstatyme nustatyta tvarka. Esant pretenzijai parengiamos išvados ir siūlymai dėl pretenzijų, atsakymai į pretenzijas bei atliekami kiti veiksmai ar parengiami kiti dokumentai, reikalingi ikiteisminiame ginčų nagrinėjimo procese.
Vykdant pirkime pateiktų pasiūlymų vertinimą tiekėjai turi teisę susipažinti su kitų pirkimo dalyvių pateiktais pasiūlymais. Parengiami dokumentai, kurie yra reikalingi siekiant supažindinti tiekėją su kitų dalyvių pasiūlymais.
Jei viešųjų pirkimų procedūras, kaip tiekėjai, atliekate patys, atkreipkite dėmesį į šiuos Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) patarimus, kaip sėkmingai dalyvauti viešuosiuose pirkimuose:
1. Įdėmiai perskaitykite visas pirkimo sąlygas
Atkreipkite dėmesį, kad pasiūlymams parengti reikalingos sąlygos gali būti ne tik pirkimo skelbime ir bendrosiose sąlygose, bet ir jų prieduose – pasiūlymo formoje, techninėje specifikacijoje, techniniame projekte, sutarties projekte.
2. Klauskite
Jeigu pirkimo dokumentai neaiškūs, klauskite, prašykite, kad pirkimo vykdytojas juos paaiškintų, patikslintų.
3. Klauskite laiku
Atsiminkite, kad klausimams pateikti turite labai ribotą laiką, paklausimams skirtas terminas nurodomas pirkimo dokumentuose. Į vėliau pateiktus klausimus gali būti neatsakyta.
4. Klauskite aiškiai
Aiškiai suformuluokite klausimą. Sunku atsakyti į klausimą, kuris yra ne klausimas, o vienas ar keli teiginiai be jokių klausiamųjų žodžių ar klaustukų. Kad ir ką teiktumėte pirkimo vykdytojui – pretenziją ar klausimą – aiškiai nurodykite, ką teikiate.
5. Nekoreguokite pirkimo vykdytojo parengtų dokumentų.
Savarankiški pasiūlymų formų pataisymai ir „patobulinimai“ gali lemti pasiūlymo atmetimą, todėl jeigu manote, kad kažkokie pataisymai yra būtini dėl galimai pirkimo vykdytojo padarytos klaidos, kreipkitės į pirkimo vykdytoją ir prašykite, kad savo vykdomo pirkimo dokumentus patikslintų ar paaiškintų jis pats.
6. Tiksliai nurodykite siūlomos prekės duomenis
Pildydami pirkimo vykdytojo pateiktos techninės specifikacijos langelius, nurodykite konkrečias siūlomos prekės charakteristikas. Nekopijuokite pirkimo vykdytojo suformuluoto reikalavimo, neapsiribokite abstrakčiu patvirtinimu „atitinka“ („taip“, „bus“ „yra“, „padarysim“ ir taip toliau) ten, kur galite ir turite nurodyti konkrečias reikšmes.
7. Tiksliai nurodykite siūlomą prekę.
Jeigu Jūsų siūloma prekė pirkimo vykdytojo keliamus reikalavimus atitinka tik su papildomu priedėliu (priedu, moduliu, pasirinkimu („option“), kurio standartinėje komplektacijoje nėra, pasiūlyme nurodykite ne tik reikalaujamus siūlomos prekės duomenis (gamintoją, pavadinimą, modelį, ar pan.), tačiau ir aiškiai nurodykite, kad siūlote ir reikiamas savybes užtikrinti padėsiantį priedą (nurodykite jo gamintoją, pavadinimą, modelį ir kitus duomenis). Lygiai taip pat detalizuokite, kurį prekės modelį ir modifikaciją siūlote, jeigu tas pats prekės modelis turi modifikacijas ar skirtingus variantus, kurių charakteristikos skiriasi.
8. Teikite reikalaujamus įrodančius dokumentus.
Su pasiūlymu teikite reikalaujamus prekių savybes įrodančius dokumentus. Įsitikinkite, kad techninės specifikacijos lentelėje nurodomos reikšmės atitinka įrodančiuose dokumentuose nurodytas reikšmes. Taip pat įsitikinkite, kad pasiūlyme nurodytos reikšmės atitinka kituose pateikiamuose dokumentuose nurodomas reikšmes.
9. Pasitikrinkite, ar nedarote su kaina susijusių klaidų.
Kainos skaičiavimo klaidos yra viena iš dažniausiai pasiūlymuose pasitaikančių klaidų. Nors kainos skaičiavimo klaidas leidžiama taisyti, tai objektyviai ne visada pavyksta padaryti, o tam tikros klaidos gali lemti ir pasiūlymo atmetimą.
10. Įsitikinkite, kad atitinkate visus reikalavimus.
Įsitikinkite, kad atitinkate visus keliamus kvalifikacijos reikalavimus ir nėra pašalinimo pagrindų bei turite tai įrodančius dokumentus. Jeigu kokio nors reikalavimo neatitinkate, susiraskite partnerius ir teikite pasiūlymą kaip ūkio subjektų grupė (pagal jungtinės veiklos sutartį) arba remkitės kitų ūkio subjektų pajėgumais (t. y. jų kvalifikacija, pavyzdžiui, pasitelkite subtiekėjus, subrangovus). Visus juos nurodykite pasiūlyme. Jeigu nėra tam skirtų laukelių (langelių), nurodykite juos laisva forma.
11. Du vokai
Jeigu pasiūlymo pateikimo lange matote du „vokus“, kaip pavaizduota žemiau, atkreipkite dėmesį: į pirmą voką turi būti keliami dokumentai, susiję su techninėmis pasiūlymo charakteristikomis, techniniais prekių parametrais, kvalifikacija ir visa kita, kas nurodyta pirkimo dokumentuose, išskyrus kainą. Į „Vokas 1“ niekada nedėkite pasiūlymo dalies su kaina. Tuo tarpu „Vokas 2“ dažniausiai bus tik vienintelis dalykas – pasiūlymo dalis, kurioje nurodote kainą. Klaidingai pateikti dokumentai gali būti Jūsų pasiūlymo atmetimo priežastis.